Opublikowano

Różnica pomiędzy konopiami a marihuaną

Wiele osób cały czas wkłada wszystkie kannabinoidy do jednego worka, nie rozróżniając substancji psychoaktywnych od tych, które nie posiadają takiego działania. Konopie przemysłowe oraz indyjskie kontrastują jednak ze sobą, szczególnie pod względem skutków zażywania produktów z nich wytwarzanych. Te dwie odmiany posiadają również wiele cech wspólnych, gdyż pochodzą one obie od tej samej rośliny matecznej. Różnice pomiędzy nimi wynikają jednak z lat selektywnej hodowli, w czasie których zostały usunięte niepożądane efekty w obu wariantach.

Rozbieżności pomiędzy dwoma odmianami rośliny

Różnice pomiędzy konopiami indyjskimi a przemysłowymi są widoczne już na etapie hodowli rośliny. W uprawie tych pierwszych stawia się na niskie i rozłożyste krzaki, z których możliwe będzie pozyskanie jak największej ilości kwiatów. Te drugie jednak posiadają zupełnie inną formę – są znacznie wyższe, dzięki czemu posiadają mocniejszą łodygę. Powstają z nich produkty o wielu zastosowaniach – liny, dywany, olejki, produkty spożywcze itp.

Czy wszystkie one posiadają działanie psychoaktywne?

Roślina Cannabis Sativa L., posiada wysokie stężenie związku zwanego CBD lub inaczej kanabidiolem. Dostępne legalnie produkty konopne zawierają tę właśnie substancję. Krytycy tego typu suplementów, takich jak olejki, substytuty mleka itp., często błędnie starają się wytłumaczyć swoją niechęć ich rzekomym działaniem psychoaktywnym. W rzeczywistości jednak CBD, w odróżnieniu od tetrahydrokannabinolu (THC), nie posiada takich właściwości. Dzięki temu jest związkiem legalnym i możliwym do wykorzystania w różnych gałęziach rynku.

Różnica w stężeniu

Zarówno konopie przemysłowe, jak i indyjskie posiadają THC. Podstawową różnicą jest jego stężenie. Aby roślinę można było uprawiać w Europie, związku tego nie może być więcej niż 0,3%. Jest to niezwykle mała dawka, a rolnicy i tak stale dążą do jej zmniejszenia. Różne procesy, którym poddawane są rośliny już po zbiorach również służą między innymi do tego, by zniwelować działanie tej konkretnej substancji. Legalne produkty konopne są zatem bezpieczne i mogą być sprzedawane na rynku polskim oraz europejskim.